• Přehledné info pro spotřebitele
• Jak si půjčit pohodlně a bezpečně
• Na jaká rizika si dát pozor

Důležité! Věnujte pozornost datu vzniku článku, informace zde obsažené byly platné ke dni jeho publikování. Ověřte si údaje i z jiných zdrojů. Neneseme žádnou zodpovědnost za chybnou interpretaci.

K čemu registr dlužníků slouží

21. srpen 2014

V registru dlužníků si například banka nebo leasingová společnost ověřuje vaše finanční schopnosti. Myslí se tím, jestli zvládáte splácet jiné půjčky, jestli je splácíte včas nebo naopak nesplácíte vůbec. Pokud jste nikdy půjčku nečerpali, tak se nemáte vůbec čeho bát, ale na druhou stranu si poskytovatel úvěru nemůže ověřit, jak půjčky zvládáte.

Pokud poskytovatel uvidí, že jste měli například dvě půjčky a v pořádku jste spláceli, určitě pro něj budete více důvěryhodní.Druhy registrů dlužníků v České Republice

Registrů dlužníků v České republice je hned několik. Sluší se začít „Centrálním registrem“. Ten provozuje Česká národní banka a dohlíží na něj státní správa. Je to jeden z největších registrů u nás. Výpis z registru se automaticky maže po třech letech, po tuto dobu do něj může nahlédnout každý občan a zjistit, zda i on je v registru veden a jak. Tento registr je napojen na registry například Evropské unie a USA. Náhled do tohoto registru získáte prostřednictvím formulářů na internetu. Další registr dlužníků SOLUS neboli Sdružení na Ochranu Leasing a Úvěru Spotřebitelů. Do tohoto registru se dostanete, mimo jiné, pokud se u svého telefonního operátor zpozdíte se splátkou o více než 30 dní. Nepoužívají jej totiž jen finanční společnosti, ale i telefonní operátoři či energetici. Výpis z tohoto registru můžete získat pomocí SMS nebo internetu. Mezi ostatní registry pak patří CBCB, NRKI a BRKI.

Jak získat výpis z registru dlužníků

V předešlém odstavci jsme se zmínili o dvou způsobech, jak se k výpisu z registru dostat. SMS forma funguje pouze u registru SOLUS. Další možnost je, že zahledáte na internetu a najdete elektronické formuláře, kde můžete o výpis z registru požádat. O výpis z registrů si můžete požádat i osobně, a to na pobočce Klientského centra Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Žádost si můžete podat i dopisem, který pošlete na adresu: Na Vítězné pláni, Praha 4.


© 2014 Půjčky-bez-potvrzení-o-příjmu-ihned.cz, všechna práva vyhrazena.

Provozovatel tohoto webu neposkytuje ani nezprostředkovává spotřebitelské úvěry.
Web slouží pouze jako zdroj informací shromážděných z jiných dostupných zdrojů.