• Přehledné info pro spotřebitele
• Jak si půjčit pohodlně a bezpečně
• Na jaká rizika si dát pozor

Sankce za nesplácení úvěru

14. květen 2019

Opozdit se se splátkou se nevyplácí, ale někdy se to může přihodit, ani nevíte jak. Zapomenete na blížící se datum splatnosti nebo neseženete peníze na splátku a rázem Vám může věřitel naúčtovat smluvní pokutu.

Zákon omezuje výši sankcí

Pokud jste nezaplatili splátku včas, připravte se na to, že Vás čeká finanční postih. Sankce za nesplacení úvěru upravuje § 122 zákona č. 257/2016 Sb. Na rozdíl od dob minulých se ale nemusíte obávat toho, že Vás sankce přivedou do větších dluhových problémů, neboť tento zákon sankce za nesplácení zmírňuje.



V případě, že neuhradíte svou splátku, věřitel má právo:

  • na náhradu nákladů, které mu vznikly s prodlením splátky,
  • naúčtovat Vám úroky z prodlení a
  • naúčtovat Vám smluvní pokutu.

Jaká je maximální výše smluvní pokuty?

Smluvní pokuta nesmí přesáhnout 0,1 procenta denně z částky, z které jste jako spotřebitel v prodlení. Souhrn všech uplatněných smluvních pokut nesmí přesáhnout součin čísla 0,5 a celkové výše spotřebitelského úvěru, nejvýše však 200 tisíc korun. Pokud tedy celková výše Vašeho úvěru činí 100 tisíc korun, souhrn všech uplatněných smluvních pokut může být maximálně do výše 50 tisíc korun.

Jak řešit problémy se splácením?

Jestliže víte, že ani v budoucnu nebudete mít dostatek peněz na splátky, zkuste se vyhnout případným sankcím tím, že se s věřitelem domluvíte na novém splátkovém kalendáři. Solidní poskytovatelé úvěru se Vám budou snažit vyjít vstříc.




© 2014 Půjčky-bez-potvrzení-o-příjmu-ihned.cz, všechna práva vyhrazena.

Provozovatel tohoto webu neposkytuje ani nezprostředkovává spotřebitelské úvěry.
Web slouží pouze jako zdroj informací shromážděných z jiných dostupných zdrojů.